Reklama
 
Blog | Filip Breindl

Zlatá slova o politice jako výměně argumentů. Kdy s ní Zeman začne?

Nějaký hnidopich by sice mohl namítnout, že pokud chtěl prezident Miloš Zeman v další z mnoha repríz dát průchod svému pohrdání novinářskou obcí, nemusel do toho zatahovat alespoň ty hasiče, jejichž asistence tomu všemu byla na hranici jejich sebeúcty. Z jiného úhlu pohledu ale tyto průvodní jevy rituálního spalování trenýrek na Pražském hradě mohou být nutnou daní zaplacenou za pohled do zrcadla, který potřebujeme.

Podobné ceremoniály jsme si zvykli spojovat s politickou kulturou zemí vzdálených geograficky, kulturně i ekonomicky, teď se nepříjemně zabydlují u nás. Zájem všeho lidu, k jehož hájení se prezident při nástupu do úřadu před třemi měsíci opětovně zavázal, je v nedohlednu a ještě dál je vzpomínka na Zemana, který kdysi přes veškerou jízlivost a ješitnost dokázal brilantně formulovat potřeby společnosti čerstvě nabyvší svobodu. Zůstala jen potměšilost, pomstychtivost a představa o vtipnosti živená okolo stojícími ministranty. Nezbývá, než pohlédnout do zrcadla – nehovoříme o žádném Robertu Mugabem, Nicolasi Madurovi nebo Bašáru Asadovi, ale o českém demokraticky zvoleném prezidentovi. Máme-li pocit, že Zeman dále hloubí politické dno a vyváží naši politickou loďku do nějakých silně orientálních vod, ptejme se sami sebe, zda mu vlastními silami nevyrábíme vítr do plachet, tu tím, že kvitujeme jeho urážky namířené na lidi či skupiny nám nepříjemné, jindy zase tím, jak snadno se necháme opít dezinformačním rohlíkem. Anebo tím, jak snadno se necháme zatáhnout do diskuse o některém z mnoha výstřelků, které, jak se už několikrát ukázalo, přicházejí obvykle v době, kdy je třeba zakrýt něco daleko zásadnějšího.

Jinak Zeman přítomné novináře poučil, že politika by se namísto spodního prádla měla dělat na základě výměnou argumentů. To jsou vskutku zlatá slova, škoda jen, že sám komunikaci u hradního jezírka nastavil pouze jednosměrně. Možná proto, aby nezazněla otázka „a kdy s tím začnete, pane prezidente?“

Filip Breindl

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama