Reklama
 
Blog | Filip Breindl

Liouova smrt jako poučení o čínské stabilizaci

Za svého života usvědčoval Liou Siao-po čínský komunistický režim z útlaku vlastního národa, z toho, že jako řada dalších totalit vede paradoxní válku vůči svým lidem. Že měl pravdu, se s velkou zřetelností ukázalo v okolnostech jeho umírání.

Jsou to situace, které do důsledku vykreslí absurditu prvního kroku, jímž je stíhání a uvěznění domnělého nepřítele státu. Správně se v této souvislosti připomíná paralela s německým pacifistou Carlem von Ossietzkým, který byl stejně jako Liou vyznamenán Nobelovou cenou za mír v době, kdy byl ve vězení, v daném případně nacistickém koncentračním táboře, kde zemřel. Blízko podobné blamáži byl i Vladimir Putin, který ale včas naznal, že případný skon ukrajinské pilotky Savčenkové za mřížemi mu přinese víc potíží než užitku. Příbuznost najdeme i v příběhu Charty 77, kterou se ostatně čínský aktivista inspiroval pro své prohlášení, jímž tolik rozzlobil vládnoucí kruhy, když jim stejně jako naši disidenti připomněl, co zůstávají společnosti dlužni. Vzpomeňme si na smrt Jana Patočky, jemuž dodaly patřičně absurdní kulisu pokusy Státní bezpečnosti rušit pohřeb túrováním motocyklů. Vzpomeňme si na tutlání smrti umučeného kněze Josefa Toufara a pohřbívání pod jiným jménem – copak není ten strach z mrtvoly (nebo v Liouově případě z umírajícího vážně nemocného člověka) absurdní?

Celá záležitost zřetelně ukazuje, v jakých schématech se pohybuje současná Čína, kde nejen život, ale i umírání probíhá pod bedlivým dozorem tajné policie. Existuje snad lepší doklad to, že máme-li se snad od Číny něčemu učit, rozhodně to není ono stabilizování společnosti, o kterém mluvil prezident Zeman? Ostatně Liou není jediný – kdypak se z Pekingu dozvíme, co se děje s pohřešovaným katolickým biskupem Peterem Shao Zhuminem, na jehož podporu před týdnem vystoupila Česká biskupská konference?

Filip Breindl

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama