Reklama
 
Blog | Filip Breindl

Co Čech, to plagiátor?

Vláda má za necelé tři týdny od svého jmenování pozoruhodné skóre – už dva ministři rezignovali poté, co se přišlo na určité nesrovnalosti kolem jejich vysokoškolských diplomových prací. Spolu s ministrem zahraničí vyautovaným už předem tak vychází na každý týden jeden člen kabinetu ze hry a kdyby to tak mělo pokračovat, někdy v adventu by Strakova akademie zela prázdnotou. Co nás to zasáhlo za epidemii?

Dalo by se říci, že to souvisí s nepoměrem, jakým si naše společnost neváží vzdělání, ale zároveň je posedlá tituly. Když chce člověk hlavně ten diplom a s ním související zkratku před nebo za jménem a tolik mu nezáleží, co si z té školy odnese, lehce podlehne pokušení si trochu usnadnit úkol samostatného vypracování textu, v němž prokáže schopnost pracovat s prameny a popsat určitou problematiku svého oboru. Je-li ve škole, která celou věc bere laxně nebo dokonce přímo slouží jako určitá výrobna titulů snadno a rychle, vše lze snadno realizovat, zvláště v době, kdy se tolik nepoužíval protiplagiátorský software.

Problém je v tom, že podobnou zkratku málokdo vnímá jako něco zavrženíhodného a leckdo má za to, že by byl člověk sám proti sobě, kdyby si takto nevypomohl. Taťána Malá možná dosud nechápe, co se jí vytýká, když se v případě své první diplomky, té o králících, zřejmě opravdu příliš neodchýlila od běžných zvyklostí studentů své doby. A bohužel stejně snadno si ve svých právnických ambicích osvojila další zvyklosti – když už tu existuje domnělý či skutečný tlak na vlastnictví titulu, jsou zde cesty klopotné a náročné a pak ty druhé, přičemž papír z obou je v zásadě stejný.

Ale k otázce v titulku: Snad ne, snad je to jenom náhoda vyplývající z přece jen větší koncentrací lidí chodících zkratkou na místech, kde je k mání moc a s ní související požitky. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že oba ministři rezignovali a v jednom případě dokonce naznačili možnost nějaké vlastní chyby. A je to skvělý vzkaz současným studentům – opravdu nemá cenu opisovat, nikdy nevíte, kdy to někdo po letech na vás vybalí. A budou-li všechny diplomky vlastnoruční, bude to posun k stavu, kdy mají odbornost, vzdělání a akademický titul více společného než teď. A snad se ve větší míře prosadí i výhrady k dalším překážkám ve vládní funkci, jako je trestní stíhání.

Filip Breindl

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama